• ŚWIĄTECZNA PROMOCJA - 25% TANIEJ
  W promocji wybrane modele wanien w systemie THERAPYMIX taniej o 25% + zagłówek GRATIS !!!
 • ŚWIĄTECZNA PROMOCJA - 25% TANIEJ
  Wanna z hydromasażem ARALIA 160x75 i 170x75 w systemie THERAPYMIX - teraz 25% taniej + zagłówek GRATIS !!!
 • ŚWIĄTECZNA PROMOCJA - 25% TANIEJ
  Wanna z hydromasażem ELEKTRA 170x75, 170x70, 170x80 w systemie THERAPYMIX - teraz 25% taniej + zagłówek GRATIS !!!
 • ŚWIĄTECZNA PROMOCJA - 25% TANIEJ
  Wanna z hydromasażem VOICE Lewa / Prawa 150x95 w systemie THERAPYMIX - teraz 25% taniej + zagłówek GRATIS !!!
 • ŚWIĄTECZNA PROMOCJA - 25% TANIEJ
  Wanna z hydromasażem ALTO Lewa / Prawa 160x100 w systemie THERAPYMIX - teraz 25% taniej + zagłówek GRATIS !!!

Montaż wanny z hydromasażem

Montaż wanny z hydromasażem

Ustawienie wanny

Na nóżki wanny należy założyć gumowe nakładki amortyzacyjno-ochronne. Następnie należy wypoziomować wannę (górną krawędź) w miejscu docelowym poprzez regulację wysokości nóżek wanny (odkręcenie nekrętek mocujących). Miejsce pod wanną powinno być pozbawione pyłu oraz zabezpieczone przed jego powstawaniem (np. poprzez zaizolowanie posadzki i ścian folią w płynie). Wanny nie należy dosuwać bezpośrednio do ścian lub opierać jej krawędzi na podłożu. Należy pozostawić szczelinę 2-3 mm pomiędzy ścianą, zabudową  a obrzeżem wanny. Zewnętrzny brzeg szczeliny wypełnić silikonem przy napełnionej do połowy wannie wodą i pozostawić do stwardnięcia.
Podczas prac montażowych, wannę należy odłączyć od zasilania elektrycznego.

Przepłukiwanie (opcja)

Przepłukiwanie układu dysz zasilane jest z oddzielnego przyłącza zimnej wody 1/2". Podłączenie wody do przyłącza przy wannie (elektrozaworu) należy wykonać elastycznym wężem o długości zapewniającej dostęp do urządzeń pod wanną.

Napełnianie wanny przez dysze

Zawór przyłączeniowy 1/2” zlokalizowany jest przy orurowaniu dna wanny. Przyłączenie dowolnej baterii (np. podtynkowej) umożliwia praktyczne rozwiązanie napełniania wanny przez dysze. Podłączenie wody do zaworu należy wykonać elastycznym wężem o długości zapewniającej dostęp do urządzeń pod wanną.
Zawór z gwintem wewnętrznym 1/2'' umiejscowiony przy orurowaniu dna wanny zabezpieczony zaślepką plastikową
Dla dokonania przyłączenia wody z baterii należy: wykręcić zaślepkę plastikową zabezpieczając kluczem zawór przed naruszeniem połączeń
Wkręcić do zaworu elementy przyłączeniowe (nypel, wąż) z gwintem zewnętrznym 1/2''. Stabilizować zawór kluczem zabezpieczając przed naruszeniem połączeń lub urwaniem.

PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE

Wanna z hydromasażem jest urządzeniem elektrycznym, które może podłączyć do instalacji elektrycznej jedynie elektryk posiadający aktualne zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu instalacji elektroenergetycznych i elektrycznych urządzeń napędowych z dodatkowymi uprawnieniami do prac kontrolno-pomiarowych.

 1. Wannę z hydromasażem należy podłączyć jedynie do sieci TN-S (z wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie zadziałania do 30 mA)
 2. Obwód elektryczny, do którego podłączona jest wanna z hydromasażem, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony w zależności od maksymalnie pobieranej mocy:
  – do 1kW bezpiecznik S 191B10 przewód zasilający min. 3 x 1 mm2
  – do 2kW bezpiecznik S 191B16 przewód zasilający min. 3 x 1,5 mm2
  – do 3,6kW bezpiecznik S 191B20 przewód zasilający min. 3 x 2,5 mm2
  – powyżej 4kW bezpiecznik S 191B25 przewód zasilający min. 3 x 4 mm2
 3. Podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji może być dokonane jedynie przez puszkę łączeniową IP X5 (IP 55; odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm)
 4. Należy wykonać lokalne połączenie wyrównawcze metalowej konstrukcji wanny (stelaża) z przewodem ochronnym PE instalacji elektrycznej (uziemić). Połączenie to może być wykonane jedynie przewodem o przekroju min. 4 mm2 Cu (oznaczony zacisk śrubowy znajduje się na zewnętrznej części stelaża ).
 5. Punkt elektryczny podłączenia wanny z hydromasażem musi mieć wykonany pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego.

Schemat podłączenia elektrycznego

Niespełnienie powyższych warunków jest równoznaczne z utratą gawrancji

Podłączenie do instalacji odpływowej

Do odpływu z wanny należy dokręcić syfon (w załączeniu) i podłączyć szczelnie do instalacji kanalizacyjnej (woda nie może rozlewać się pod wanną!).

Kontrola szczelności i poprawności pracy

Przed ostateczną zabudową po wypoziomowaniu oraz podłączeniu wanny do instalacji elektrycznej i odpływowej należy napełnić wannę wodą (min. 5 cm powyżej poziomu dysz wodnych na bokach wanny) następnie uruchomić system na co najmniej 15 minut. W trakcie pracy systemu należy dokonać przeglądu szczelności instalacji hydromasażu (skontrolować dokręcenie nakrętek przy pompach, podgrzewaczu i dmuchawie) oraz sprawdzić zakresy sterowania i regulacji pracy poszczególnych funkcji (patrz tabela str. 10-13). Jeżeli nie stwierdzi się przecieków i nieprawidłowości w pracy systemu można przystąpić do ostatecznej zabudowy. Czujnik poziomu wody uniemożliwia uruchomienie pomp wodnych przy zbyt niskim poziomie wody w wannie. ( dioda świeci na czerwono).

Ostateczna zabudowa

Zabudowa wanny z hydromasażem nie może być szczelna gdyż urządzenia systemu (pompa, dmuchawa) są chłodzone powietrzem lub pobierają powietrze z otoczenia pod wanną.

Sposoby zabudowy wanny z hydromasażem (preferowane*)

1. *Obudowa akrylowa. Pozwala ona poprzez naturalne nieszczelności na wystarczający dostęp powietrza pod wannę. Dla lepszej wentylacji sugerowane jest pozostawienie niewielkiej szczeliny (3-5mm) pomiędzy dolną krawędzią obudowy a podłożem.UWAGA: nie należy uszczelniać obrzeży obudowy!2. *Obudowa z drewna. Konstrukcja obudowy zapewnia odpowiednią wentylację urządzeń systemu masażu. Po ustawieniu obudowy należy uszczelnić jej krawędzie przy ścianach i wannie bezbarwnym silikonem tak aby zabezpieczyć obudowę przed namakaniem lub uszkodzeniem.3. *Obudowa do zabudowy płytkami ceramicznymi. Dzięki swej konstrukcji zapewnia właściwą wentylację urządzeń systemu masażu. Obudowy nie wolno mocować i przytwierdzać trwale do podłoża lub ścian. Przy klejeniu płytek ceramicznych na obudowie należy pamiętać o:

 • zastabilizowaniu obudowy przy wannie w celu dokładnego zlicowania płytki z krawędzią wanny oraz przeciwdziałaniu deformacji obudowy podczas wysychania kleju,
 • zastosowaniu elastycznej zaprawy klejowej,
 • pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej (3-5 mm) pomiędzy obrzeżem wanny a płytkami na obudowie,
 • pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej (3-5 mm) pomiędzy płytkami na obudowie a podłożem,
 • nie przyklejaniu obudowy zaprawą klejową do podłoża i ścian,
 • wykańczaniu szczelin i krawędzi opłytkowanej obudowy silikonem tak, aby było możliwe jego usunięcie w celu demontażu obudowy.

4. * Obudowa TOP FRONT – do obłożenia płytkami ceramicznymi. Konstrukcja obudowy zapewnia odpowiednią wentylację urządzeń masażu. Należy wyregulować wysokość obudowy z uwzględnieniem szczeliny dylatacyjnej (3-5 mm) pomiędzy obrzeżem wanny a płytkami na półce obudowy. Szczeliny styku płytek powinny przebiegać wzdłuż otwieranych frontów obudowy i zostać wypełnione silikonem dla możliwości ich demontażu.
5. Obudowa indywidualna. Trwała zabudowa (sarkofag) wanny z hydromasażem wymaga spełnienia następujących warunków:

 • zabudowa musi umożliwiać podniesienie lub wysunięcie wanny i wyjęcie z zabudowy bez konieczności jej uszkadzania i demontażu (cała część konstrukcyjna — stelaż jak i zamontowane urządzenia mieszczą się w obrysie wanny).
 • w zabudowie trwałej należy pozostawić otwór wentylacyjny o powierzchni minimum 100 cm2 netto.
 • należy zwrócić uwagę na dogodne umiejscowienie odpływu z syfonu umożliwiające jego demontaż w celu podniesienia wanny (pozostawienie otworu rewizyjnego).
 • baterie na wannie lub przyłącza wody do instalacji  wanny winny być wykonane przewodami giętkimi o długości umożliwiającej odsunięcie lub podniesienie wanny.
 • zalecane jest pozostawienie dogodnego dostępu (otworów rewizyjnych) do skrzynki sterującej (szara puszka na zewnętrznym boku wanny) 

Uwaga! Brak właściwej wentylacji prowadzi do bezpowrotnego uszkodzenia podzespołów i urządzeń systemu. Wanna z hydromasażem stoi stabilnie na stelażu — nie opierać i przytwierdzać do podłoża i ścian!